Neden sözleşme yapıldı?

0
565
views

Fenerbahçe’miz sözleşmesi sona erecek Dirk Advocaat ve ekibine gelecek sezon için resmi teklifini sundu.

Sarı-lacivertli ekip liderin 9 puan gerisindeyken ve önünde iki rakibi daha bulunurken böyle bir teklifin yapılması Fenerbahçe Kulübü’nde daha önce benzeri yaşanmamış bir tabloyu ortaya çıkardı.

Geçmiş yıllarda şampiyon olan teknik adamlarla bile çeşitli sebeplerle devam etmeme kararı alan yönetim, ligdeki bu olumsuz tabloya rağmen Advocaat’ın çalışma şekli, tecrübesi ve icraatlarından memnun olduğu için yeni sözleşmeyi masaya koydu.

Sezon başı Pereira’nın ardından göreve apar topar gelen Hollandalı teknik adam elindeki kadro ile genel anlamda iyi iş çıkardı.

Yönetimin, Dirk Advocaat ile ilgili olarak yeni sözleşme kararı almasındaki temel konunun sadece alınan sonuçlar ve oynanan futbol olmadığı, saha dışının da belirleyici rol oynadığı öğrenildi.

İŞTE O FAKTÖRLER

1) OTORİTE: Uzun süre sonra Samandıra’da gerçekten bir teknik adam otoritesi oluştu. Teknik Direktör Dirk Advocaat’ı eleştiren de kariyerine ve teknik adamın kararlarına saygı duyuyor. Bu sayede yönetim idari ve ekonomik konulara daha rahat yoğunlaşabiliyor.

2) İLİŞKİLER: Bu otoriter tavrına rağmen takım, profesyoneller ve yönetimle iyi ve dengeli ilişkilere sahip. Nerede nasıl davranacağını tecrübesiyle biliyor.

3) SAHA İÇİ: Son Adanaspor ve Kayserispor maçlarında eleştirilse de genel anlamda saha içinde tecrübesiyle fark yaratıyor. Özellikle büyük maçlardaki taktiksel hamleleri ve kazanılan maçlar yönetimin takdirini topluyor.

4) ALTYAPI: Dünya futboluna birçok önemli yıldız kazandıran Dirk Advocaat’ın bu tecrübesinden altyapıda da faydalanma yoluna gidilecek. Kendisi ve ekibinin görüşleri yeni kurulacak olan “3 Temmuz Akademisi” için de belirleyici olacak.

5) UYUM SÜRECİ: Diğer birçok yabancı teknik adama göre kısa sürede ülkeye, takıma ve lige uyum sağlayan Hollandalı’nın yeni sezonda kendi takımı ve sistemiyle çok daha başarılı olması öngörülüyor.

6) TARZI: Hollandalı teknik adam için kulüp ve yönetim içinde kullanılan “Hoca gibi hoca” ifadesi de aslında birçok şeyi açıklıyor. Gençlere önem veren, tecrübeli, taktik bilgisi üst seviyede, açık sözlü ve iyi iletişimi olan Advocaat, bu kısa sürede yönetimi fazlasıyla etkiledi.

7) İSTİKRAR VE EKONOMİ: Devam edilmek istenmesinin bir başka sebebi de istikrar ve finansal durum. Geçen sezon Pereira’ya bu şansı tanıyan kulüp Monaco maçlarındaki hayal kırıklığı sonrası Portekizli’nin doğru isim olmadığı kararına vardı. Transfer kısıtlaması ve mevcut finansal durumda takımı Advocaat gibi tecrübeli bir isme emanet edilmesini gerektiği fikri hakim. Ayrıca aynı ekibin istikrarlı şekilde ve kendi kuracağı takımla başarıyı getireceği de düşünülüyor.

Puan kaybına rağmen görüşme

Advocaat ile ilgili yönetimin aldığı kararın sadece saha içine bağlı olmadığını gösteren en önemli gelişme ise görüşmenin yapıldığı tarihti. Hollandalı teknik adamla sarı lacivertli yönetim Adanaspor ile 2-2 berabere kalınan maçtan sonra masaya oturdu. Kendi evinde sürpriz iki puan kaybeden sarı lacivertlilerde alınan bu sonuç yönetimin Hollandalı için kararını değiştirmedi.

Kalacak mı?

Hollandalı teknik adam göreve gelirken kontrat süresinin önemli olmadığını ifade etmiş ve “Ben Fenerbahçe’ye katkı sağlamak için geldim” demişti. İlk teklifi ailesinin istememesi sebebiyle kabul etmeyen, ikinci teklifte sarı-lacivertlilerin ısrarı üzerine göreve gelen Hollandalı, yeni teklif içinse son kararı ailesi ile birlikte verecek.

Eşi, çocukları ve torunu Hollanda’da bulunan deneyimli teknik adam bu nedenle milli takım aralarında ya da kısa süreli tatillerde ülkesine gidiyor. Advocaat ailesinin kararı büyük ölçüde yeni sözleşme için belirleyici olacak.

Obradovic modeli!

Yönetim basketbolda yakalanan başarılı sistemi futbola da uygulamak istiyor. Basketbolda 2013 yılından beri Zeljko Obradovic önderliğinde bir sistem kuran sarı-lacivertliler, futbol branşında da aynı düzeni amaçlıyor.

Advocaat’ın da 37 yıllık antrenörlük kariyeri, ikili ilişkilerdeki başarısı, profesyonel yapısı, takım üzerindeki pozitif etkisi ve güçlü teknik kadrosu bu hedefe oldukça uyuyor. Başta Başkan Aziz Yıldırım olmak üzere, yönetim kurulu üyelerinin de karakteri ve kişiliğiyle takdirini toplayan Hollandalı çalıştırıcının sezon başından itibaren takımı devralmasının işe yarayacağı düşünülüyor. Advocaat ve ekibinin, sezon başı kampıyla daha başarılı bir görüntü çizeceği kaydediliyor.

Söz sizde