“Evet, İstanbul cehennem”

0
395
views

Fenerbahçe-Real Madrid EuroLeague Final Four maçı öncesi Zeljko Obradovic’in yardımcısı Josep Maria Izquierdo, İspanyol basının sorularını yanıtladı.

Zeljko Obradovic’in Badalona’daki yardımcılarından olan ve Obradovic sonrası Badalano’da çalışan Izquierdo, başantrenörlük kariyerine 2013’te tekrar Obradovic ile çalışmak için ara vererek Fenerbahçe’ye gelmişti.

İşte Izquierdo’nun İspanyol basınına verdiği röportaj:

“Fenerbahçe, Final Four’a kaldı ve son 2 maçta rakiplerine toplam 85 sayı fark attı.”

– Çarşamba günü Anadolu Efes’e karşı çok çok iyi oynadık. Cuma günü kolay bir galibiyet elde ettik. Sezon boyunca en büyük problemimiz sakatlıklardı ve şu an bu problemi atlattık. Takım çok iyi durumda ve Panathinaikos’a karşı da tamamen hazır olup kazandık. Türkiye Ligi’nde de 20 galibiyetlik bir serimiz var.

“Fenerbahçe için Final Four’daki en kötü seçenek Real Madrid miydi?”

– Benim için evet. Çünkü çözmemiz gereken çok fazla problem var. Çok dominant bir rakip Real Madrid. Final Four tecrübeleri hepsinin çok fazla. Bence, Final Four’un en kapasiteli ve potansiyelli takımlarından biri.

“Sergio Llull konusunda endişeli misiniz?”

– Şu an EuroLeague’in en formda ve en kader belirleyen oyuncusu durumunda. Fakat, Real Madrid sadece Llull’dan ibaret değil. Llull ve Jaycee Carroll’u durduramazsanız 25’er sayıyı görürsünüz veya Ayon, Reyes, Randolph’u ribauntlarda kontrol edemezseniz sizi bitirirler. Llull çok önemli oyuncu ve Madrid’in lideri ama takım olarak da çok güçlüler.”

“Sizce EuroLeague’de sezonun MVP’si Sergio Llull mu?”

– Bence Ekpe Udoh ve Sergio Llull en iyi iki oyuncuydu. Bogdanovic, seviyesini çok yukarılara çekti ama sakatlıkları nedeniyle 2 ay kaçırdı. Nando De Colo da çok fazla maç kaçırdı. Bu nedenenle Llull bu ödülü alabilir.

“Sinan Erdem 16 bin kişilik ve yüzde 80’i Fenerbahçeli olacak. Bu durum iki ucu keskin bıçak mı?”

– Geçen yıl Berlin’de de durum aynıydı. Taraftar sayısı açısından hep avantajlıyız. Bana soracak olursanız baskıyı Obradovic üstüne alır zaten. Halkın, taraftarın veya basının baskısı bize pek etki etmiyor. Çünkü, sezon başında hedefimiz hep buydu. Kendi kendimize bunu söyledik, bu kupayı alacağız!

“Herkes ‘Obradovic, nasıl kazanılacağını biliyor’ diyor. Bu konuda tüm diğer koçlar ona ekstra bir saygı gösteriyor. Sizce bunların nedeni nedir?”

– Gerçekler diyelim. Bu Zeljko’nun 16’ıncı Final Four’u olacak ve 8 tane kupası var. Bu açıdan bakınca bu ekstra saygı anlaşılıyor. Yıllar boyunca dünyada pek çok şey değişti, birçok şey yaşandı ama Zeljko hep finalledeydi. Onun bu tecrübesi de Fenerbahçe için büyük avantaj.

“Joventut Badalona’da Obradovic’in yardımcısıydınız, 1993’te. Sonra 2013’te tekrar onunla çalışmaya başladınız. Bunca yılın ardından Obradovic’te neler değişti?”

– Değişen şeyler var elbette. Öncelikle, çok tecrübeli ama diğer her şeyi aynı. Basketbol tutkusu hiç azalmadı, hep aynı.

“2013’te Badalona’da genel menajerdiniz, takımı yönetiyordunuz. Tekrar yardımcılık yapmayı nasıl kabul ettiniz?”

– Obradovic 2013’te beni aradı ve birlikte çalışmayı teklif etti. Ben de ona, “Bana 2-3 saat ver. Çantamı toplayacağım ve İstanbul’da birlikte yüzmeye gideceğiz” cevabını verdim. Şunda çok eminim, Zeljko Obradovic nerede çalışırsa çalışsın kazanır. Fenerbahçe’nin futbol, kadın ve erkek basketbol, voleybol, atletizm gibi birçok spor dalı var. Türkiye’de 30 milyon civarında taraftarı var. Buraya bunun için geldik ve şimdi kazanmak istiyoruz. Final Four’da ne olursa olsun, Fenerbahçe şimdiden Avrupa’nın en büyük kulüplerinden biri. Umarım, bu son başarımız da olmaz. Zira şimdiden 2020 yazına kadar kontratlarımızı imzaladık.

“Türk cehennemi yorumları çok yapılıyor. Dışarıdan bakınca nasıl görünüyor?”

– Eğer cehennem diyorsanız, öyle olsun, evet. İstanbul’daki salonlar diğer her yerden daha ‘sıcak’ elbette. Darüşşafaka ve Anadolu Efes’i ayırıyorum, çünkü onlar daha çok, yüksek eğitim düzeyine sahip ve spor kültürü olan taraftarlara sahipler.

“Bu Final Four’da geçtiğimiz yıllara göre daha az turist olacak. Çünkü, İstanbul’daki terörizmden korkuyorlar. Bu konuda ne söylemek istersiniz?”

– İstanbul’da çok çok büyük bir şehir, gelince bunu anlarsınız. Herkes kendine göre bir şeyler bulabilir. Londra veya Brüksel, İstanbul’dan daha az tehlikeli değil. Bugünlerde dünyanın neresinde olursanız olun deliler çok. Benim İspanyollar’a tavsiyem, İstanbul’a gelsinler ve hem Final Four’un hem şehrin tadını çıkarsınlar.

Söz sizde