“Umarım kazanan Fenerbahçe olur”

0
359
views

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, beIN Sports’a flaş açıklamalarda bulundu.

Hidayet Türkoğlu’nun açıklamalarından ön plana çıkan ifadeler şöyle:

“İlk başta geçiş dönemi yaşadık. Bu süreçte heyecanlı bir dönem de oldu. Belli bir basketbol kariyeri sonrasında ister istemez heyecanlanma sürecimiz oldu. O dönemi çabuk atlattık. İyi bir ekip kurduk. Yeni bir sistemi oturtmak istedik. Bu süreçte de bazı değişiklikler oldu. En önemlisi; buraya gelirken bizden beklentilerin bilincindeydik. Kafa olarak kendimizi buna hazırladık. Ama biz normal sezon içerisine dahil olduk. Akan sezon içerisinde pek değişiklik yapamadık. Ama ileriye yönelik değişikliklerimiz oldu. Yeni sezonla birlikte bizim değişikliklerimizden memnun olacaklarına inanıyorum. Mutlu, heyecanlı ve istekliyiz. İnanıyorum ki basketbol camiası da bize destek olacaktır. Amacımız basketbolu bir yerlere getirebilmek.”

“Dört yıllık süreç olarak bu döneme bakıyoruz. Kısa vade ve uzun vade olarak planladığımız projeler var. Kadınlar Ligi’ndeki yabancı oyuncu sayısını 3+1 getirdik ve erkeklerde de Ümitler Ligi’ni kurduk… Gelişim Ligi gibi düşündüğümüz bir lig olacak ve orada genç oyuncularımızın daha sıklıkla maç yapacağı bir organizasyon gerçekleştirmeyi istiyoruz. Tesisleşmeye de çok önem veriyoruz. Bu konuda eksiklerimiz olduğunun farkına vardık. Bu tarz değişikliklere inanıyoruz. Milli Takım olarak kamp merkezine ve antrenman yapacağı tesise ihtiyacımız var. En kısa zamanda bunu gerçekleştireceğiz.”

“DOĞRU TERCİH VE YATIRIMLAR İLE SONUÇLAR BAŞARILI”

“Bana göre Avrupa’nın en iyi ligi durumundayız. Ama malum; herkesin söylediği İspanya ile Türkiye en iyi ligler durumunda. Netice olarak; takımlarımızın gelmiş olduğu noktalar, erkekler ve kadınlarda, Avrupa’nın en iyi ligi olmayı hakkediyoruz. Anadolu Efes’in talihsiz şekilde Final Four’dan elenmesi bizi çok üzdü. Onlar da başarılı olsaydı şuan tarih yazıyor olacaktık. Ülkemizde Final Four’da iki takımımız olacaktı. Şampiyonlar Ligi’nde Banvit, final oynadı ve şanssız bir şekilde kaybetti. Fenerbahçe, uzun yıllardır Euroleague’de Final Four oynuyor… Kadınlarda dört takımımız Eurocup’ta yarı final oynadı ve şampiyonluğa ulaşan Yakın Doğu’yu tekrar kutluyorum… Takımlarımızın doğru tercih ve yatırımları sonucunda böyle başarılı sonuçlar oluyor. Bu şekilde devam etmelerini diliyorum.”

“EUROLEAGUE’İ DESTEKLİYORUZ”

“Bu organizasyon Euroleague’in… Bizimle bir bağlantısı yok ama aldığımız duyumlara göre biletler tükenmek üzere. Biz de üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yapacağız ve Federasyon olarak maçlara gideceğiz. Keşke organizasyon bizim olsaydı… O zaman farklı bir şekilde davranabilirdik. Ama biz Euroleague’i bu süreçte destekliyoruz. Bu organizasyonları ülke olarak her zaman başarıyla neticelendiriyoruz. Gerek Euroleague gerekse de Eurobasket’in ülkemizde düzenlenmesi bizi çok mutlu ediyor. Umarım bu yıl da organizasyonu başarıyla tamamlayacağız ve hem Final Four’da hem de Eurobasket’te iyi neticeler alacağız ve halkımız basketbola doyacak.”

“UMARIM KAZANAN FENERBAHÇE OLUR”

“Fenerbahçe’yi tekrar kutlamak gerekiyor. Üst üste 3.kez Final Four’a gitmesi, doğru yatırımların sonucunda gelen bir başarı. Gönlümüzden geçen, sezonu şampiyon olarak tamamlaması… Kariyerim boyunca bu maçları çok oynadım. Ama bu maçlar inanın ki normal sezon maçlarından farksızdı. Çünkü NBA’de 80 maç oynuyorsunuz ve play-off’a gelince farklı bir şeyler yaptığınızda rutinden çıkıyorsunuz. Bu da kötü performans sergilemenize neden oluyor. Fenerbahçe, uzun yıllardır birlikte… Antrenörleri de çok tecrübeli… Ben sadece hep sporculara bu organizasyonların keyfini çıkartmalarını dilerim. Buraya gelmek çok zor; oyuncuların da kendilerine göre inançları vardır. Normal sezonda nasıl oynadılarsa aynı şekilde oyunlarını ortaya koysunlar. Seyirci desteği de farklı olacaktır. Umarım bu yıl kazanan Fenerbahçe olur.”

“CSKA – FENERBAHÇE FİNALİ TEKRARLANACAK”

“Seyirci olmak çok farklı… Biz de bu durumu yaşadık. Kadınlar Avrupa Şampiyonası eleme maçlarında biz de seyirci olarak maçın biran önce bitmesini istiyorduk. Seyircinin arzusu mutlaka; ‘Kazanan biz olalım da maç bitsin’ diye olacaktır… Bu oyuncular uzun zamandır büyük taraftarların önünde oynuyorlar. Burası biraz daha farklı bir ortam. Sakin ve kontrollü olan daha az hata yapacaktır. Çok başarılı bir antrenöre sahipler. Geçen sene kıl payı kaybettikleri şampiyonluğa bu yıl kendi taraftarları önünde ulaşırlar.”

“Daha önce de söylemiştim; CSKA Moskova – Fenerbahçe finali tekrarlanacak gibi gözüküyor. Ama orada anlık performanslar ön plana çıkıyor. Yarı finalde dört takımın nasıl performans sergileyeceğini göreceğiz. Çok büyük sürprizler olmazsa, finalin adı CSKA Moskova – Fenerbahçe şeklinde olur.”

“HERKESİN GURUR DUYACAĞI BİR TAKIM”

“Biz yeni bir oluşuma girdik ve Ufuk Sarıca ile antrenör olarak anlaştık. Eminim ki Ufuk Sarıca; Haluk Yıldırım ve Kerem Tunçeri’den oluşacak ekibimiz, halkımızın sonuna kadar mücadele eden, maçı bırakmayan ve gurur duyacağı bir takım sahaya süreceklerdir. Biz de yönetim olarak bu takımı desteleyecek ve kazanmaları için dua edeceğiz. Daha önce federasyon olarak bu organizasyonları başarıyla gerçekleştirmiştik. İnanıyorum ki bu süreci de başarıyla tamamlayacağız. Biletlerimiz satışta ve geçmişte olduğu gibi bu yıl da genç arkadaşlarımız yalnız kalmayacaklardır. Taraftarlarımızın desteği, oyuncularımızın daha iyi ve farklı oynamasına neden olacaktır. Sporcuyken biz o enerjiyi çok hissediyorduk. Umuyorum ki bu yıl da genç arkadaşlarımız bu desteği görecektir.”

“JENERASYON DEĞİŞİKLİĞİ YAŞIYORUZ”

“Ülke olarak jenerasyon değişikliği yaşıyoruz. Bunun sonuçları gerek kulüplerimizde gerek milli takımlarımızda görüyoruz. Altyapılara gerçekten farklı organizasyonlar yapacağız. Bunun neticesinde oyuncu havuzunu geliştirip, ileriye dönük doğru organizasyonlarla daha iyi sporcular çıkacağına inanıyoruz. Ekibimizde bulunan Altyapı Erkek Milli Takımlar Koordinatörü Fikret Doğan; 2001-2002 ve 2002-2003 jenerasyonunun çok başarılı olduğunu söylüyor. Bizim yapacağımız deplasmanlı Ümit Ligi ve Gelişim Ligi’nde bu oyuncuları dahil edip, daha çok maç yapmalarını sağlayacağız. İnanıyorum ki bundan sonraki Dünya Şampiyonası ve Olimpiyatlarda bu oyuncularla yeni bir jenerasyon kazanmış olacağız. Bizim için hayat her zaman devam ediyor. 2017 Avrupa Şampiyonası’nda da gurur duyacağımız bir kadro oluşacaktır.”

“Bazı şeylerin farkındayız. Kadro anlamındaki durumumuzun bilincindeyiz. Her zaman bizim için en önemlisi sahada birlikteliği sonuna kadar sağlamak. O ekibi yaratmak istiyoruz. En büyük destekçimiz, her zaman halkımız olmuştur. İyi sonuçlar elde etmek istiyoruz. Sporculuk hayatımda da hep sahaya çıktığımda sonuna kadar mücadele eden biri olmuşumdur. Aynı düşüncelerle, beklentileri bu sene de göreceğiz.”

FINAL FOUR BİZİM İÇİN DE GÜZEL FIRSAT”

“Halkımız bizi her branşta takip ediyor. Bizim için de Final Four güzel bir fırsat. Basketbola doyacağımız bir yıl yaşıyoruz. Ekibimiz gerekli çalışmaları yapıyor. Final Four organizasyonu tamamlandıktan sonra halkımızın göreceği şekilde daha fazla etkinlik yapmak istiyoruz. Bu etkinlikleri yaz ayına yaymayı hedefliyoruz. Dolu dolu basketbol konuşulmasını istiyoruz. Gelen seyircilere güzel zaman geçirtmemiz gerekiyor. Dans ve diğer şovlar için çalışmalar yapılıyor. O konuda iyi işeler yapılıp güzel şekilde ayrılmaları taraftarlarımızın bizim en çok istediğimiz şey.”

“Herkesin bilmesini istediğim benim kapım herkese açık. Biz yeni bir ekibiz ve bu süreçte mutlaka yanlış yaptığımız ya da görmediğimiz noktalar olacaktır. Herkes bize gelsin ve tecrübelerini paylaşsın. 6 aydır bu koltukta oturuyorum ve gerçekten de tecrübeli insanlardan alacağımız şeyler olacaktır. Ben ve ekibim basketbolumuza hizmet etmek için buradayız. Kırgınlıklar, küskünlükler zamanında olmuştur ama biz yeni bir jenerasyonuz. Değerli büyüklerimizin desteğini bekliyoruz. İnşallah bu 4 yılı güzel bir şekilde geçeriz ve basketbolumuza güzel şeyler kazandırırız.”

Söz sizde