Euroleauge basın toplantısı gerçekleşti

0
348
views
İstanbul’da 19-21 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan THY Euroleague Final Four öncesi basın toplantısı yapıldı. Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında Final Four’da mücadele edecek takımların başantrenörleri ile birer oyuncuları yer aldı.

Birçok ülkeden 400’e yakın basın mensubunun katıldığı toplantıda Başantrenörümüz Zeljko Obradovic ve başarılı oyuncumuz Bogdan Bogdanovic, CSKA Moskova Başantrenörü Dimitris Itoudis ve oyunculardan Nando de Colo, Olympiakos Başantrenörü İoannis Sfairopoulos ve oyunculardan Vassilis Spanoulis, Real Madrid Başantrenörü Pablo Laso ile oyunculardan Sergio Llull basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Öncesinde ise Euroleague Başkanı ve CEO’su Jordi Bertomeu, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ve Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı açıklamalarda bulundu.

Jordi Bertomeu: “Sezonun şampiyonu belli olacak”

Basın toplantısının açılış konuşmasını Euroleague Başkanı ve CEO’su Jordi Bertomeu yaptı. Sözlerine, “2017 THY Euroleague Final Four organizasyonuna hoş geldiniz” diyerek başlayan Jordi Bertomeu, “Çırağan Sarayı’nda, güzel manzaraya sahip bu harika yerde sizle birlikte olduğumuz için çok mutluyum. Öncelikle ana sponsor Türk Hava Yolları’na teşekkür ediyorum. Her gün her hafta çok fazla destek gösterdiler. Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu’na da yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Euroleague’in bu seviyede olmasında sponsorlarımızın önemi büyük. Uzun süren bir sezon sonunda burada mücadele edecekler. İlk kez bu sezon lig statüsünde oynandı ve takımlar 30 hafta süren bir programda maçlarını oynadılar. Bu hafta sonu da sezonun şampiyonu belli olacak. Sponsorlarımızın katkısı şüphesiz çok önemliydi. 5 yıl önce hayal dahi edemediğimiz noktaya gelmemizi sağladılar. Inter Sport’un da bize vermiş olduğu destek çok önemliydi. EuroCup organizasyonunun son yıllarda daha iyi bir seviyeye geldiğini söyleyebiliriz . Şu an baktığımızda Euroleague’de 16 takım mücadele ediyor ve gelecekte bu sayı değişebilir. Daha da genişleyebiliriz ama formatımızda değişiklik olmayacak. Yayıncı kuruluşlar da her geçen yıl daha iyi görüntüyü izleyicilere aktarmak için daha iyi seviyelere ulaşıyorlar. Taraftarlarda her geçen sezon tribünleri daha fazla dolduruyor. Özellikle organizasyonun gelişmesi için bize yardımcı olan eski oyunculara teşekkür etmek istiyorum. Euroleague Final Four’un yanı sıra Next Generation ve birçok etkinlikle Euroleaguede güzel bir hafta sonu geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

Hidayet Türkoğlu: “Final Four’un İstanbul’da yapılmasından dolayı çok mutluyum”

Ardından söz alan Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, “Euroleague Final Four öncesinde İstanbul’a gelen herkese hoş geldiniz diyorum. Yarından itibaren sezonun en önemli organizasyonunda şampiyon belli olacak. Türkiye bir basketbol ülkesi. Türkiye Basketbol Ligi şu an için Avrupa’nın ilkleri arasında yer alıyor. Bu organizasyonu gerçekleştirdiğimiz için biz de çok mutluyuz. Türk Hava Yolları’nın Euroleague gibi önemli bir organizasyonda ana sponsor olmasından dolayı çok mutluyuz. İstanbul’da 3. kez Final Four organizasyonu yapılacak ve Fenerbahçe bunun bir parçası olarak mücadele edecek. Euroleague’in tüm katılımcılarına ve destekçilerine teşekkür etmek istiyorum. Bu organizasyon salona gelecek ve dışarıdan takip edecekler için heyecan verici olacak. Bu önemli organizasyonun dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’da yapılmasından dolayı çok mutluyum” dedi.

İlker Aycı: “Final Four’da mücadele edecek 4 takıma da başarılar diliyorum”

Daha sonra söz alan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, Final Four’da mücadele edecek 4 takıma da başarılar dilediğini söyledi. “İstanbul’a hoş geldiniz” diyerek sözlerine başlayan İlker Aycı şu şekilde devam etti: “Bu özel günde hepinizi İstanbul’da ağırlamaktan dolayı mutluyuz. Gerçek bir kozmopolit ve dinamik bir yaşam ile manzaraları olan ve en çok seyahat eden insanları bile etkileyen şehre hoş geldiniz. Hem sanat hem kültürün tadını çıkaracaksınız. Euroleague’de isim sponsorluğu yapıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Olağanüstü bir organizasyon ve 1992’de, 2012’den sonra 3’ncü kez ev sahipliği yapıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Jordi Bortemou’ya da çok teşekkür ediyorum. İsteğimizi şevkimizi bizimle paylaştı. Teşekkür ediyorum. Umarım tıpkı 2012’deki gibi müthiş bir rekabet izleriz sahada. 16 takımın oluştuğu ligden sonra play-off ve şimdi Final Four bu heyecana ortak olacak. Türk Hava Yolları ailesi olarak bu ortaklığın uzun soluklu olmasını diliyoruz. Biz de bu iş ortaklığını 2020 yılına kadar uzattık ve Avrupa basketboluna yeni ufuklar açacak ve üst düzey performanslar sergilenmesini sağlayacak. Biz büyük bir gururla THY olarak ULEB ile de özel bir işbirliğimiz var. Bu da basketbolun bizim markamız için ne kadar dar önemli olduğunu gösteriyor. 3 eski kıtanın tam ortasında 87 önemli şehre sadece 3 saat uçuş mesafesinde olan bir ülke olarak ve THY olarak dünyanın her yerine uçuş yapan bir şirket olarak gurur duyuyoruz. Spor ile alakalı çok ciddi tutkumuz var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a çok teşekkür ediyorum. TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu’na ve Jordi Bortemou’ya da çok teşekkür ediyorum. Final Four’da mücadele edecek 4 takıma da başarılar diliyorum.”

Basın toplantısında daha sonra Final Four’da mücadele edecek takımların başantrenörleri ve oyuncuları söz aldı.

Dimitris Itoudis: “Yarı finali de final olarak nitelendirebiliriz”

İlk söz alan CSKA Moskova Başantrenörü Dimitris Itoudis oldu. İlk olarak Euroleague’in yeni formatıyla ilgili bir değerlendirme yapan Itoudis, “Heyecan vericiydi. Yeni bir hedef belirlemiştik. Hazırlıklarımızı daha farklı gerçekleştirdik. Fazla yolculuk yaptık ama keyif aldığımızı belirtmek istiyorum. Önemli bir tecrübe oldu. Rakiplerin oyun planlarını anlayabilme şansına eriştik. Final Four farklı bir organizasyon. Yarı finali de final olarak nitelendirebiliriz, tek maç oynayacağız” dedi.

Ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Itoudis şunları söyledi:

“Final Four’da mücadele etmek çok önemli. İyi konsantre olmalıyız. İnişler çıkışlar oluyor. Sakatlık problemi zorladı bu takımları. Arka arkaya Final Four’da mücadele etmek çok önemli. Bu macerada, uzun maratonda bizden beklentileri karşılayabilmek önemli. Şampiyon unvanıyla geldik. Zor olsa da son şampiyon unvanımızı korumak istiyoruz. Rakiplerimize saygı duyuyoruz. Teodosic’in durumuna gelecek olursak, play off maçlarında oynamamıştı. Yarın göreceğiz performansını.

İstanbul’da Olympiakos’la önemli bir maç yapmıştık ve onlar kazanmayı hak etmişlerdi. Bu bir basketbol maçı ve iyi bir takımla karşılaşacağız. Büyük bir takıma karşı yarı final mücadelesi vereceğiz. Psikoloji oyuncuları bu maça hazırlamak açısından önemli ama geçmişteki maçların psikolojik olarak etki edeceğini düşünmüyorum. Hepimiz şu anı yaşıyoruz.

Milyonlarca kez söyledim, bu Zeljko Obradovic- Dimitris Itoudis karşılaşması değil. Fenerbahçe ile CSKA Moskova mücadelesiydi. İki büyük kulüp var. Geçmişleri görkemli ve geleceğe umutla bakmak istiyorlar. Geçen sene oyuncularım şampiyonluğu kazanmayı başardılar. Basketbol koçları için önemli olan oyuncularına yardım etmek, onları en üst seviyeye çıkarmaktır. Nasıl değişik noktalarda oyunculara yardımcı olabiliriz bunları düşünüyoruz. Böyle bir organizasyonun parçası olduğum için son derece mutluyum. Moskova’da basketbol sevgisini ne kadar çok arttırırsak o kadar iyi olur. Ben bu rekabete pozitif yaklaşıyorum.”

Nando de Colo: “4 takım da burada olmayı kesinlikle hak etti”

Daha sonra söz alan CSKA Moskova oyuncusu Nando de Colo şu değerlendirmeyi yaptı: “Koçun söylediği gibi normal sezonu geride bıraktık. 4 takım da burada olmayı kesinlikle hak etti. Bu yıl daha heyecan verici bir sezon oldu. Olympiacos’a karşı daha iyi bir sonuç alabilmek için elimizde veriler mevcut.”

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Nando de Colo şu ifadeleri kullandı: “En iyi oyuncularla normal oyuncular arasındaki fark olarak görüyorum. Vasilis çok deneyimli bir oyuncu. Sezon boyunca ne yapması gerektiğini biliyor. Çok uzun bir sezona geçiyoruz. Takımın kendisine ihtiyaç duyduğu dönemde devreye giriyor. Bu tabiiki her takım için önemli. Olimpiakos dörtlü finale gelene kadar Vasilis’in liderliği sayesinde kazandı. Yarı finalde iyi bir takımla karşılaşacağız. Onu durdurmanız kolay değil. Basketbolu takım olarak oynuyoruz ve takım halinde durdurmaya çalışacağız.”

İoannis Sfairopoulos: “En güçlü 4 takım burada yer alıyor”

Olympiakos Başantrenörü İoannis Sfairopoulos ise, “Harika geçen Play-off karşılaşmalarının ardından en güçlü 4 takım burada yer alıyor. Taraftarlar için önemli bir organizasyon bizi bekliyor. Farklı takımların şampiyon olması Euroleague’de tüm takımların güçlü olduğunun bir göstergesi. Zor bir  sezonu geride bıraktık. Final Four’u değerlendirmek gerekirse ilginç karşılaşmalar olacak” değerlendirmesini yaptı.

Soruları yanıtlayan İoannis Sfairopoulos, şu ifadeleri kullandı: “Bu maça da hazırız. Farklı koşullar altında mücadele edeceğiz. Biz geçen yılki yokluğumuzun ardından bir kez daha Final Four’a yükseldik. Tüm oyuncular bu tür maçlar için son derece motiveler. Buradaki takımlar bunu hak ediyor. Play-off’lardaki performanslarını yansıtacaklarını düşünüyorum. Hangi takım diğerinden biraz daha hazır olursa küçük detayların kazananı belirleyeceğini düşünüyorum.

Buraya gelmeyi hak eden takımlar var ve buradan sürpriz çıkacağını düşünmüyorum. Her takım birbirini yenebilir. Özellikleri, uzun süre birbirleriyle oynayan oyunculardan oluşan takımlar. Bu da sürpriz olasılığını ortadan kaldırıyor. Tabii ki bu formatta uçuşlar konusunda önlem almak zorundayız. Çok seyehate çıkıyoruz ve bu, takımları yoruyor.”

Vassilis Spanoulis: “Yine şampiyon olmak istiyoruz”

Olympiakos oyuncularından Vassilis Spanoulis ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Sinan Erdem’de güzel hatıralarımız var. Şampiyon olmuştuk. Gelişmemizi sağlamıştı. Geçmişte kaldı, yeni bir hedefimiz var. Yine şampiyon olmak istiyoruz.”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Vassilis Spanoulis, “Olympiakos benim sırtımda yükselmiyor. Takım kimyası önemli. Takım arkadaşlarımla birlikte elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Hedeflerimize ulaşmak için takım halinde mücadele ediyoruz. Kazansak da kaybetsek de takım halinde yapıyoruz.

Basketbol oynamaktan zevk alıyorum ve oynamayı tercih ederim. CSKA Moskova en iyilerden biri. Çok organize, iyi bir kimyası var ve sahada liderleri var. Önemli olan maçı ve temposunu kontrol etmek. Oyun planını en iyi şekilde uygulamak. Plan olmazsa böyle takıma karşı kazanmak mümkün değil” dedi.

Zeljko Obradovic: “Oyuncularım 3. kez Final Four’a yükselerek önemli tecrübe edindiler”

Başantrenörümüz Zeljko Obradovic ise Final Four’la ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi: “Oyuncularım üst üste 3. kez Final Four’a yükselerek önemli tecrübe edindiler ve bunun Final Four’a hazır olmaları için ciddi etkisi olacağını düşünüyorum.”

Daha sonra soruları yanıtlayan Obradovic, “Herkes, Final Four’un İstanbul’da olacak olmasından dolayı bizim de yer almamız gerektiğini düşünüyordu. Biz de Final Four’a yükseldik. 3 önemli takımla mücadele edeceğiz. Geçen yıl Berlin’de de Fenerbahçe taraftarı sayısı fazlaydı. İstanbul’da Fenerbahçe taraftarının desteğini alacağız ve tabii ki saha içinde göstereceğimiz performans belirleyici olacak.

Burada herkes aynı şansa sahip. Biz bu organizasyonun bir parçası olduğumuz için mutluyuz. Yarı finalde 9 kez kazanan bir takımla oynayacağız. Biz 3. kez dörtlü finalde mücadele edeceğiz. Mümkün olduğunu biliyoruz. Uçuşlar konusunda oyuncularımdan her maçtan sonra iyice dinlenmelerini istiyorum. Bu son derece önemli. Basketbolda yeni dönemin başladığını söylüyor herkes. Ben bunu çok seviyorum. Daha da fazla maç yapabilirler gelecekte ama ben bunu oyuncuların yararına olduğunu düşünüyorum. Takımların özel uçaklarının olabilmesi çok iyi olur ama şu an böyle bir şansımız yok.

Fenerbahçe’de harika bir organizasyonda 3. yılımı geçiriyorum. Başkan’dan ve Yönetim Kurulu’ndan olmak üzere herkes aynı hedef için çalışıyor, başarı için elinden geleni yapıyor. Bu da başarıyı daha kolay şekilde getiriyor. Bunu sürdürmek son derece önemli. Bu yıl Başkan bana ve teknik ekibime ne kadar güvendiğini net bir şekilde ortaya koydu ve 3 yıl daha verdi bana. Fena değil.” ifadelerini kullandı.

Bogdan Bogdanovic: “Hedefimize odaklanmalıyız”

Başarılı oyuncularımızdan Bogdan Bogdanovic ise, “Güzel bir organizasyonda yer alacağımız için mutluyuz. Geçen sezonu fazla düşünmek istemiyoruz. Final Four’a gelmek önemli bir tecrübe. Normal sezonda ve play-off’ta yaptıklarımızı düşünüp hedefimize odaklanmalıyız” dedi.

Sorulara cevap veren Bogdanovic şunları söyledi: “Ben her gün temel hareketlerim üzerinde çalışıyorum. Fazla antrenman yapıyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Yaptığım işi en iyi şekilde yapmaya odaklandım.

Real Madrid’le çok oynadık. Onları tanıyoruz, onlar da bizi tanıyorlar. Birbirimizden saklayacak bir şeyimiz yok.”

Pablo Laso: “Her Final Four farklı bir hikayeyi barındırır”

Real Madrid Başantrenörü Pablo Laso, “4 önemli takım burada mücadele edecek. 4 takımın 2 yıl sonra yine bir arada olması çok önemli. Her Final Four farklı bir hikayeyi barındırır” değerlendirmesini yaptı.

Sorulara da cevap veren Laso, “Sadece 1 maç oynayacağız Fenerbahçe ile. 1 maç istatistik değiştirmeye yetebilir. Ben sadece maçı düşünüyorum. Fenerbahçe ya da başka takıma 20 kere yenilip yarın 1 kez kazanmamız daha önemli” dedi.

Sergio Llull: “Bizi zor bir maç bekliyor”

Real Madrid oyuncusu Sergio Llull ise, “Bizim için çok önemli olacak ama önce yarı finali düşünmeliyiz. Bizi zor bir maç bekliyor” diye konuştu.

 
Söz sizde