Nuri Şahin: “Obradovic’e taktım”

0
363
views

Borussia Dortmund forması giyen milli futbolcumuz Nuri Şahin, beIN SPORTS’ta yayınlanan Final programına bağlandı ve açıklamalar yaptı.

Bundesliga’da gol atan en genç oyuncu unvanını halen koruyan Nuri, takım arkadaşı Pulisic’in kendisini geçememesiyle ilgili olarak, “Bende endişe olmadı. Ona “Belirli bir günü geçtikten sonra gol atmana izin veriyorum” demiştim. Maçta gol atınca yanıma gelip “Geçtim mi seni?” demişti. Ben hesabı önceden yaptığım için sorun olmadı.”

U-17 Milli Takımı

“Çok iyi bir jenerasyon, keşke kazansalardı. Çok önemli bir tecrübe. Geldikleri nokta da çok güzel, Dünya Kupası’na gidecekler. Umarım doğru çözüm üretirler, bu turnuvadan güzel şeyler çıkartırlar. Bizim jenerasyonda maalesef bazı arkadaşlarımız futbolu bile bıraktı. Umarım hem kulüplerimiz, hem oyuncularımız doğru şeyler çıkarırlar bu turnuvadan. Önlerinde Türkiye’den yetişmiş Enes Ünal ve Arda Turan gibi iki çok iyi oyuncu var. Onları örnek alabilirler. Umarım önümüzdeki 15 sene Türk ftboluna katkı sağlarlar.”

“Emre Mor büyük yetenek”

“Emre Mor ile ağabey-kardeş ilişkimiz var., Dortmund’a transfer olduğu dönemde çok mutlu olmuştum. Her zaman ona destek olmaya çalıştım. İnanılmaz sevilen bir çocuk takım içinde. 18-19 yaşında, Avrupa’nın en büyük kulüplerinden birine transfer olmak, herkese nasip olmaz. Hataları da oluyor ama destek çıkmaya çalışıyoruz. İnanılmaz büyük bir yetenek. Bu sene 20 maça çıktı. Onun gelişimi açısından iyi bir rakam bence. Biz kulüp olarak arkasındayz tabi ama gerisi onun elinde.”

“Planlama çok önemli”

“Strateji ve planlama çok önemli. Leipzig 5-6 sene önce 4. ligde oynayan bir takımdı. Doğru planlamayla geldikleri nokta belli. 23 yaş üzeri transfer yapmayarak buraya gelmiş bir ekip. Doğru planlamayla elde edilen başarıyı Fenerbahçe Basketbol Takımı gösterdi. 

Son iki sene iyi geçmedi. Çok ağır ve uzun sakatlıklar yaşadım. Öncelikli hedefim, sağlıklı bir sezon başı geçirip hedeflerimiz için çalışmak. Avrupa’nın en büyük 10 takımı içindeyiz, hedefimiz şampiyonluk ve Şampiyonlar Ligi’nde ilerlemek. Sözleşmemi uzatmaktan dolayı mutluyum. Büyük kulüplerde oynama şansım oldu ancak Dortmund çocukluğumun takımı; bende olan yeri ayrı. Sözleşme uzattığım için mutluyum.”

“İnsan 9 kere nasıl Euroleague kazanır?”

“Kendimi geliştirmeye çalışıyorum hedefi olan her insan gibi. Hayata dair geliştirmeye çalışıyorum, sadece futbolda değil. İki çocuğum var. Onlarla iletişimde olsun, genç oyuncularla olsun, soyunma odasındaki diyaloglar olsun… 

Benim de geliştirmem gereken şeyler var. Profesyonelce çalışıyorum, profesyonellerle çalışıyorum. Kitap okuyorum. Şu anda Obradovic’e taktım mesela. İnsan 9 kere nasıl Euroleague kazanır? İyi bir aile ve arkadaş ortamında geliştirmeye çalışıyorum kendimi. Futboldan sonra da büyük hedeflerim olduğu için kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Yaş ilerliyor artık. Emre Morlar, Pulisicler genç futbolcu artık. Yaşlılığa doğru gidiyoruz, önümüze bakmamız lazım.”

Söz sizde