“Galatasaray’a karşı avantajımız…”

0
334
views

Fenerbahçemizin Fransız yıldızı Mathieu Valbuena, derbi öncesinde çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte Valbuena’nın açıklamaları;

“Büyük bir derbi maçına çıkacağımızı biliyoruz. Beklentilerin son derece üst düzey olduğu bir derbi oynayacağız. Çok çok önemli bir derbi. Bunun da farkındayız gerçekten. Ama ligin şu an sadece 3’te 1’lik bölümü geride kaldı. O nedenle bu maçın sonunda birşeyler belli olacak diyemeyiz kesinlikle. Lig uzun bir maraton. Öyle herşeyi belirleyecek bir karşılaşmaya çıkmayacağız. Kesinlikle böyle bakmamız lazım. Matematiksel olarak hiçbir şey bitmeyecek sonuçta. Daha ligin çok başındayız ve önümüzde çok karşılaşma var. Ama çok önemli bir maç bunun da farkındayız tabii. Derbiler oynadığınız oyundan ziyade kazanmanın ön planda olduğu karşılaşmalardır. Derbiler sahaya çıkılır ve kazanılır. Bizim de düşüncemiz bu olacak. Son maçta kendi sahamızda iyi bir galibiyet aldık. Sadece puan farkına odaklanmamalıyız. Şöyle olur böyle olur diye düşünmemeliyiz. Bu maçın sonunda hiçbir şey bitmeyecek.”

Objektif olmalıyız

“Galatasaray şu an ligin lideri. 8 puanlık bir fark oluşturmuş durumdalar. Biz onlardan biraz daha geç başladık aslında iyi performans göstermeye. Şu anda bizden daha iyi bir sezon geçirdiklerini lig sıralamasına baktıklarında da görebiliyoruz. Ama önlerinde onları da bekleyen çok zorlu karşılaşmalar var. Tabii ki objektif olmalıyız. Kesinlikle bizden daha iyi bir başlangıç yaptılar. Ama derbiler farklıdır. Diğer maçalarla aynı kefeye koyamazsınız. Ben bir Beşiktaş maçı yaşadım. Bir derbi yaşadım. Galatasaray’a karşı ilk derbim olacak. Medyanın ne dediği çok da önemli değil açıkçası. Bizi endişelendirmiyor. Hafta başından bu yana çok iyi çalışıyoruz. İyi bir performans gösterecek düzeyde olduğumuzu düşünüyoruz.”

Yüksek agresiflik

“İki tarafın da gol bulmak istediği açık bir karşılaşma olacak. Agresifliğin yüksek düzeyde olduğu bir maça çıkacağız. Ama biz de öne çıkıp gol atmak isteyen taraf olmak istiyoruz. Sadece onların hücum edeceği bir karşılaşma olmayacak. Evet rakibimiz lige baktığımızda ön tarafta iyi bir performans gösteriyor. Çok fazla sayıda gol attılar. Bunun yanında az gol yediler. Ama biz büyük maçlarda ne kadar istekli ve hazır olduğumuzu gösterdik. Yine öyle bir karşılaşma bizi bekliyor bana göre.”

‘Pişmanlığa hakkımız yok’

“Galatasaray karşısında en büyük avantajımız, oynayan bir takıma karşı mücadele edecek olmamız. O yüzden istediğimiz alanları bulabileceğimize inanıyorum. Rakibimiz çok hücum eden ve sürekli rakiplerinin üstüne gitmeye gayret gösteren bir takım. Bu nedenle kontrataklarla da fırsatlar üretebileceğimizi düşünüyorum. Dediğim gibi o boşlukları iyi şekilde değerlendirirsek avantaj haline getirebiliriz. Çünkü alan bırakan bir takımla oynayacağız.

Dezavantajları ne kadar söylemek lazım bilmiyorum açıkçası. Ama kendi sahasında ve taraftarı önünde oynayacak rakibimiz. Taraftarının yoğun desteği ile oynayacak. Motivasyonları üst düzeyde olacaktır bu destek sayesinde. Çünkü taraftarlar günümüzde çok büyük önem teşkil ediyor. Ama bu bizi kesinlikle korkutmuyor. Nasıl bir yerde oynayacağımızı biliyoruz. Nasıl bir ortam olacağını biliyoruz. Ama kendimizden emin bir şekilde gidiyoruz. Maçtan sonra herhangi bir pişmanlığa hakkımız yok. Saha içerisinde 90 dakikada ne gerekiyorsa yapmalıyız ki maçtan sonra şunu yapsaydım ya da bunu yapsaydım diye düşünmeyelim. Futbol maçları tamamlandıktan sonra pişmanlığın hiçbir anlamı yok. Özellikle böyle maçlarda.”

“Tek başıma bir hiçim”

“Ben her maça maksimumumu ve elimden geleni vermeye çalışıyorum. Ama yalnız başıma bir hiçim kesinlikle. Sadece Valbuena bir hiçtir. Fenerbahçe olmazsa Valbuena’nın bir değeri kalmaz. Takım arkadaşlarıyla birlikte Valbuena değerlenir. Fenerbahçe iyiyse Valbuena daha da iyi noktaya gelir. Yetenek yetmez futbolda kesinlikle. Saha içinde bir takım olarak birlikteyiz. Takım olarak neler yapabileceğinizi göstermeniz lazım.

Bu haftada bizim bunu göstermemiz gerekir. İyi bir takım olduğumuzu ve bir birlik olduğumuzu kesinlikle kanıtlamalıyız. Bunu geçtiğimiz karşılaşmalarda gösterdik ama düzenli şekilde götüremedik. İstikrara bağlayamadık. Galatasaray maçı rakibimizin bireysel anlamda çok yetenekli oyuncuları olması nedeniyle zorlu bir karşılaşma olacak. Ama biz de onların karşısında gerçek bir takım olduğumuzu mutlaka ispatlamalıyız. Eğer takım iyiyse bireysel anlamda herkes parlar ve daha iyi noktaya gelir. Sadece bir iki oyuncu ile olmaz bu iş. Takım halinde herkese ihtiyacımız var.”

Fransızlar iyi biliyor

“Fransa’da da çok bilinen bir derbi bu. Fransa’da çok güzel bir imajı var. Buradaki havanın, tutkunun nasıl olduğunu Fransızlar da biliyor. Onlar da bu tutkuyu görmekten son derece mutlu oluyorlar. Buraya gelip oynayan bütün Fransız futbolcular da bu atmosferden çok etkileniyor. Birçok arkadaşım buraya gelip atmosferi görmek istiyor. Burada ateşli derbiler oluyor. Keyif almamız gerekiyor. Ben kişisel olarak keyif alacağımız maçlar olarak değerlendiriyorum. Olumsuz bir baskı hissetmiyorum. Sıradışı bir işimiz var ve bunun keyfini çıkarmamız gerekiyor.”

Ekstra motivasyon

“Ben sahaya adım attığım her an konsantrasyonumu üst düzeyde tutmaya gayret gösteriyorum. Ama bu maçlar farklı ve ayrı bir yere konulması gereken maçlar. Motivasyonunuzun bir tık daha ötede olması gereken karşılaşmalar. Tabii ki her maçta %100’ümü vermeye gayret gösteriyorum. Ama bu maçlar dediğim gibi farklı ortamları olan karşılaşmalardır. Bir ekstra motivasyon mutlaka oluyor.”

Kalemizi kapamalıyız!

“Açık oynayan takımlara karşı oynamak hücum oyuncuları açısından bir avantaj görülebilir. Ama saha içindeki rolünüzü ne kadar iyi değerlendirdiğinize bağlı bu durum. Ayrıca hücum oyuncuları olarak sadece hücumu düşünmemeliyiz kesinlikle. Saha içinde savunmayı ilk başlatan oyuncular her zaman biziz. Defansif anlamda da performansımızı iyi bir şekilde gerçekleştirmemiz gerekiyor. Defanstaki sağlam duruşumuzu sergilememiz gereken maçlardan birine çıkacağız. Çünkü çok ofansif bir takım olacak karşımızda. Şu ana kadar çok fazla sayıda gol attık ama kalemizde de gol gördük. Bunu biraz daha engellememiz gerekiyor. Bu sadece savunma oyuncularının sorumluluğu değil, tüm takımın sorumluluğu. Bu anlamda da önemli olacak neler yapacağımız.”

superFB mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın

Söz sizde