“F.Bahçe’yi öne çıkarır!”

0
244
views
Spor yazarı Gürcan Bilgiç, Fenerbahçe-Galatasaray derbisini masaya yatırdı.

FİZİKSEL ÜSTÜNLÜK(GÜRCAN BİLGİÇ)

Fenerbahçe’den başlarsak, elbette Kadıköy atmosferi ilk silahı olacaktır. Uzun zaman sonra 50 bin taraftarı ile sahaya çıkacaklar. Derbi oynamayı bilen taraftarının rüzg,rını hissedecektir. İkinci avantajı ise takım olarak mücadeleyi ön plana alması. Ciddi bir fizik üstünlük sağlayacaktır. Baskılı oyunu benimsediler ve rakibin kırılgan oyuncularını bıktıracak kadar da ısrarcı olacaklardır

DURAN TOPLAR…

Üçüncüsü ise duran toplar. Galatasaray’ın duran toplardan hatta korner atışlarından yediği gollere baktığımızda, Aykut Kocaman muhakkak özel setler düşünecektir.

ŞEMSİYE OLARAK KULLANACAK

Galatasaray, Fatih Hoca’nın tecrübesini şemsiye olarak kullanacak. Oyuncularını atmosferden en az etkilenecek şekilde hazırlayacaktır. O baskıdan kurtulmak için neler yapabileceklerini biliyor, belki de tepkiyi kendi üstüne çekerek, sahadakilerin de rahat olmasını sağlayabilir.

BEKLENTİYİ AZALTIYOR

Deplasmandaki verimsizliği bu kadronun en büyük zaafı. Bir de sert bir atmosfer yaşayacak. Rodrigues-Gomis ikilisini daha işlevsel olması için uğraşacaklar. 6 puanlık avantajı ve 19 yıllık Fenerbahçe üstünlüğü aslında Galatasaray’ın üstündeki beklentiyi azaltıyor.

F.BAHÇE’Yİ ÖNE ÇIKARIR

Bu maçlar orta sahaların mücadelesidir. Topu hangi orta saha ele geçirir, daha net kullanırsa, maçın dengesini de takımı lehine çevirecektir. Selçuk-Donk ikilisine karşılık, Topal-Souza… Bu arada Belhanda ile Giuliano da oyun aklı olacaklar. Bu noktada Dirar ve Aatif’ın mücadeleye yardımı Fenerbahçe’yi öne çıkartır.

TOLGALI BİR TAKIM…

Fenerbahçe’yi daha farklı yapacak olan ikinci faktör uzun oyuncuları. Galatasaray’ın sahadaki yerleşme problemlerinden de faydalanacaklardır. Fatih Terim’in takım zaafını fark edip, Tolgalı bir takımla oynaması da sürpriz olmaz. Kazanan takımı genelde bozmuyor ama daha dirençli olmak adına, çekinceleriyle Belhanda veya Feghouli’den vazgeçebilir.

AZİZ YILDIRIM PROBLEM YAŞAR

Aykut Kocaman kısıtlı kadrosuna rağmen iddiasını koruyan kadrosuyla zaten sınıfı geçti. Bir yenilgi olursa, büyük problemi Aziz Yıldırım yönetimi yaşar.

İÇ HESAPLAŞMA YAŞANIR

Galatasaray’ın kahramanı şu an Gomis değil Fatih Terim. Tudor ile büyük maç kazanamamışlardı. Fatih Hoca’dan bunu bekliyorlar. Fenerbahçe’ye yine yenilirse, ertesi günkü derbiye göre liderliği de bırakırsa, bir iç hesaplaşma yaşanır.

RAKİBİ YORMALI

Fenerbahçe agresifliğini sakinlikle birleştirmeli. Önde basarak, Galatasaray’ın pas kurgusuna izin vermemeli. Kendi oyununu bu maçta kabul ettirmek zorunda çünkü rakipte yetenekli ve direkt kaleye gidebilecek oyuncular var. Fizik gücü Fenerbahçe’yi öne çıkaracak en önemli özelliği. Bu maçta oyun kurgusundan çok kaos ve duran toplar tabelanın dostu olur. Daha çok koşmalı, rakibi yormalı ve hataya zorlamalı.

MAÇ 11’E 11 BİTMEZ

Bülent Yıldırım açıklandığında, iki kulüp taraftarı da üstüne gitti. Başkası olsa, yine farklı olmayacaktı. Bu tip baskıları veya oyunları bilecek kadar tecrübeli bir hakem var sahada. Özellikle derbilerde “idare etmeyi” de daha önce gösterdi. Klasik derbi hakemliği yapacak, kartlarını erken kullanacak, oyunun sertleşmesini önlemeye çalışacaktır. Eğer kuralları bükmezse, bu maç 11’e 11 bitmez.

superFB mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın

Söz sizde