Kocaman’ın değişmeyen kriterleri!

0
316
views

Fenerbahçemizde lig yarışında kalan 8 hafta halen çok önemli görülüyor. Son ana kadar zirve yarışını kovalamak isteyen sarı-lacivertlilerde, teknik direktör Aykut Kocaman’ın kadro yapısı da benzer şekilde güven ve sisteme dayalı devam edecek.

Sezonun genel kısmında daha çok kafasında kurduğu sisteme dair oyuncuları kullanan Kocaman, bazı kriterlere sahip. Bu kriterler kalan 8 haftada devam edecek.

Bunların ilki tamamen sisteme sadık ve teknik heyetin direktiflerine uyan profiller. Sezon başından beri sert eleştirilere karşın Aatif, Dirar, Mehmet Topal ve Fernandao gibi isimlerin oynama sebebinde bu gerçekler yatıyor.

Valbuena ve Soldado gibi yıldız isimlerin yedek kaldığı Fenerbahçe’de Aykut Kocaman’ın kafasındaki oyun yapısı, taktik sistemi ve psikolojik etkenlerde de bu durum yatıyor.

90 dakika oyunda kalan, takım bütününe ve bütüncül oyuna sahip çıkan isimler sarı-lacivertli teknik adamın kafasında olmayı sürdürecek.

8 haftada fikstür olarak daha rahat bir sürece gireceklerini de düşünen Aykut Kocaman, sistemi bozmanın ya da düzeni değiştirmenin yararlı olmadığı görüşünde.

Sistemsel olarak da takıma adapte olan isimlerin varlığı önemli görülüyor. Giuliano, bu sezon bu profile en uygun oyuncu oldu. Brezilyalı yıldız, hem takımın en skoreri hem de çift yönlü oyuna en çok katkı veren futbolcu. Sezon başından beri istikrar kazanan Neustadter ve ikinci yarıyla daha çok süre alan Fernandao bölgelerinde ortaya koydukları görüntüyle sisteme en uygun isimler.

Mehmet Ekici hamlesi

Kadroda güvendiği, sisteme uygun gördüğü ve istikrarı ön plana alan Aykut Kocaman, Mehmet Ekici’nin iyilişmesine çok seviniyor. Kupadaki Beşiktaş derbisiyle beraber artık Ekici’yi takımın bir parçası yapmak isteyen Kocaman, kalan 8 haftada bu oyuncuya çok güveniyor.

Sezon başından bu yana adeta tecrübeli orta sahayı bekleyen sarı-lacivertli teknik adam, zaman zaman ilk 11’de bazı anlarda da oyuna müdahale amacıyla öğrencisini kullanacak.

superFB mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın

Söz sizde