Ali Koç’tan flaş açıklamalar! Yanal..

0
193
views

Fenerbahçemiz’in Başkanı Ali Koç, FBTV’de canlı olarak açıklamalarda bulundu… Başkanımız, son zamanlarda yaşanılan hadiselere dair herşeyi ortaya döktü.  

Ali Koç, özellikle kadro dışı bırakılan oyuncular ve görevlerine son verilen antrenörlerle ilgili kararların gerekçelerine dair önemli açıklamalar yaptı. İşte o sözler….

“BEKLEDİĞİMİZDEN DAHA OLUMSUZ BİR TABLO VAR”

“Tahminimizden çok daha ötesinde olumsuz tablo var. Büyük hayallerden bahsettik, bunların içerisinde de riskler var, engeller var, mücadeleler var. Puan tablosuna bakınca, olmamamız gereken bir noktadayız. Hocamız, sportif direktörümüz, yönetimimiz, transferlerimiz hepsi tartışılıyor, eleştiriliyor. Bunları da anlayışla karşılıyorum. Bu eleştiriler taraftarı etkiliyor, tribünlere kadar geliyor. Olumsuz hava camiamızı etkisi altına almış. Ne kadar değişim yapmak isterseniz isteyin, top çizgiyi geçmeyince yaptığınız birçok şey gözükmüyor. Hatalar yapmadık mı, yaptık. Hatalar yapacağız, bunun bir okulu yok, tecrübeyi iş başında kazanıyorsun. Hayatın her anlamında bu böyle. Yaratılan algı gibi zincirleme hatalar yok.”

“ÜÇ MAÇTA DA ÇOK ŞANSIZDIK”

Fenerbahçe’nin şansız bir dönemden geçtiğinin de altını çizen Koç, “Üç maçta gol yedik ve mağlup olduk. Bu maçları kazansak işler farklı olacaktı. Ancak oynadığımız oyun aynı olacaktı. Beşiktaş ve Başakşehir’i ağırladık. İkisi de iyi ve organize oynayan takım. bana sorarsanız iki maçta da galibiyeti kaçırdık. Sonuç ise 8 maçta 8 puan! Bu bizim için sıkıntılı durum ama bu durumun içerisinde çıkacağız. Dört ay önce göreve geldik, neyi devraldığımızı unutmayalım. Fenerbahçe sadece 8 haftalık futboldan ibaret değil. Biz hayal satmadık. Elimizden gelenin en iyisini yapacağımızı söyledik” dedi.

“AVRUPANIN EN İYİ BASKET TAKIMI BİZDE”

“Bizde Avrupa’nın en iyi basket takımı var. Onun da bütçesi 30 milyon euro. Biz bu bütçeyi devam ediyoruz. Fenerbahçe Üniversitesi var, hala ne yapacağımız konusunda emin değilim. Şu an 750 bin TL, Kasım ayından itibaren her ay 2 milyon TL masrafımız olacak bir konu. Banka borçlarımız var. Sermaye arttırımı yaptık. Kaynak yaratmamıza rağmen bu işin Mart’tan sonra nasıl döneceğini bilmiyoruz. Bunları unutmayalım, saha sonuçları önemli ama kazanmamız gereken birçok mücadele var.”

“İYİ BİR TRANSFER DÖNEMİ GEÇİRDİK”
İyi bir transfer dönemi geçirdiklerini de vurgulayan Koç, “11 transfer yaptık, hem gençleştirme oldu hem de ücretlerde azalmalar oldu. Gençleri Slimani ve Ayew gibi tecrübeli oyuncularla besledik. Transferleri eleştirmek için çok erken. Lugano’yu hatırlayın, Edu’yu hatırlayın. İlk geldikleri sene oynadıkları futboldan dolayı gözlerimize inanamıyorduk. Ancak sonrasında nasıl oynadığını hatırlayalım. Skor medyacılığı, skor taraftarlığı yaparsak kısa sürede olumsuz şeyler söylenebiliyor” ifadelerini kullandı.

“1 TANE FENERBAHÇE VAR, ISLIKLAMAYALIM”

“Taraftarımızın üzgün, tepki ve kızgın olmalarını anlıyorum. Sonuçta ben 7 yaşımdan beri maça gidiyorum. Onlar gibi düşünüyorum, onlar gibi hareket ediyorum. Hatta zaman zaman taraftar gibi hareket ettiğim için eleştiri alıyorum. Benim kabul edemediğim tek bir şey var. Çubuklu sahada mücadele ettiği zaman, yuhalamak, olumsuz tezahuratlarda bulunmak, gelene gidene yuh, ona ıslık buna ıslık. Bu son zamanlarda tribünlerde gördüğümüz bir ortam. Geçen sezon, seçim sürecinde bunu çok kez tenkit ettim. Bu bir kaç sezondır görmeye alıştığımız bir ortam. Evet, 4 senedir başarı yok. Bu sezon belki ondan dolayı birikmiş bir kızgınlık olabilir ama şartlar ne olursa olsun 1 tane Fenerbahçe var, Fenerbahçemiz’e sahip çıkmamız lazım. Maç daha berabere, frikik kullanılıyor, ıslılanıyor. Ancak bu sadece Fenerbahçe’ye zarar verir. Maçın bitmesini bekleyin. Belki, haklısınız üzgün ve kızgın olmakta ama böyle tepki vermek konusunda haklı değilsiniz, üzgünüm.”

“KULÜBÜN SAHİBİ TARAFTARDIR”

“Ben her zaman söylüyorum, bu kulübün sahibi taraftardır. Olumlu, olumsuz, anlık ve kısa vadeli tepkilerle, sosyal medyada yazılıp çizilenlerle, tribündeki tepkilerle bu kulübü yönetemeyiz. Sizlerin benden beklentisinin farkındayım ancak bu şekilde davranmamalıyız. Biz bir yol hariktası çizdik, yol haritası belirliyoruz. Elbette zigzaglar olacaktır ancak ana hedef değişmemiştir. Tabiki daha çok puan alsak zaten böyle düşünmezdik. Ben ve yönetim kurulu oldukça umutluyuz. Bizim temel hedefimiz, sporcularımızın başarılı olacağı iklimi yaratmak. Taraftarlarımız da sporcularımıza destek vermeli.”

“Bugün Buffon, konuşmasında 20 dakika Fenerbahçe Stadı’nda ne olduğunu anlayamamıştım demişti. Bunları düşünelim. Bugün Fenerbhaçe stadında olan herhangi bir tezahurat, olumsuz etkiliyor.”

ERSUN YANAL PLANLARIMIZDA YOK

“Dün olmadı, bugün de yok, yarın da olacağını düşünmüyorum. Ersun Yanal hocamız bizim planlarımızda yok. Bunun sebeplerini ilerde açıklarım uygun bir zamanda. Taraftarlarımız, bu konuda kızabilir. Ne kendisiyle konuştuk, ne de konuşmayı düşünüyoruz. Son dönemlerde görüyorum ki, spor medyasında bir Pr var. Ben şahsen etkilenmiyorum.”

TEKNİK EKİPTEKİ DEĞİŞİKLİKLER?

“Kadro dışı kararlarına bir kısım öfkelendi, şaşırdı. Olumlu karşılayanlar da vardı. Detayları bilerek açıklamadık. Bunu da bir plan çerçevesinde yaptık. Kimin ne diyeceğini görmek istedik, medyada ne gibi sızıntılar yaşacaktık bunu da görmek istedik. Dostu, düşmanı gördük. Herkes bir güzel içini döktü. Söz sırası bize geldi. Aykut Hoca ile görüşmelerimiz oldu ve herkesin bildiği gibi hoca değişikliğine gitmek istedik. Bugün futbol olarak bulunduğumuz duruma anlatacaklarımın çok etkisi oldu. Bu değişim sürecinde nelerle mücadele ettiğimizin anlaşılabilmesi için konuya detaylı girme ihtiyacı duyuyorum”

AYKUT KOCAMAN İSTİFADAN DÖNDÜRDÜ

“Ali Bey, hocaları kullanıyor, gündem değiştiriyor” demesinler. Bu olay bizi demoralize etti, bu yüzden anlatacağım. Sezon başı Aykut Hoca ile teknik ekip hakkında konuştuk. Teknik ekibin iyi olduğunu söyledi. Damien Comolli de teknik kadro ile konuştu ve onunda raporu olumluydu. Yumuşak bir geçiş yapmak istedik, teknik kadronun kalmasının orta vadede bunun mantıklı olacağını, geçiş döneminde yardımcı olacaklarını düşündük. Sonra Aykut Hoca ile konuştuktan sonra ‘Ekibimle yolları ayırırsanız ne olur onların haklarını koruyun. Ben bir yere gidersem onları yanıma alacağım’ dedi. Sezonun başlamasına bir gün kala istifa ettiler. Aykut Hoca ile konuştuk ‘Yanlış anlaşılma var galiba’ dedik. Sonra Aykut Hoca, ekibine talimat verdi ve bizlerle çalışma kararı aldılar. Dört ay sonra ‘Keşke yolları ayırsaydık’ noktasına geldik. Ne yaparsak yapalım bir dirençle karşılaştık, en ufak bir değişiklikte yeni bir icat çıkarıyormuşuz gibi yaklaşımlar oldu. Eski düzenin daha iyi olduğu yönünde hava yayıldı. Bu Samandıra’da oyunculara ve çalışanlara yayıldı”

“TURGAY ALTAY, “BANANE? FENERLİLER DÜŞÜNSÜN!” DİYOR…”

“7-8 kişilik bir ekip bu ekip, geçen seneden kalan bir ekip. 28 Haziran’da çalışmaya başlıyoruz biz. Bir önceki sezon idari menacer yardımcısı olan bir adam, Arda Kesgin, salon çalışmalarına yönlendiriliyor. Sonrasında, teknik direktörümüz tarafından yetersiz bulunuyor, sonrasında görevinden çıkartılıyor. Sonrasında, bu yollarını ayırdğımız 3 kişiye etki ediyor. Bu durum sonrasında bu kişiler, yeni teknik ekibe yol gösterme ve yardımcı olma konusunda fark edilir bir şekilde çaba göstermemeye başlıyor. Arka arkaya olumsuz sonuçlar gelmeye başlıyor sonuçlarda. Sonrasında, ne çözüm yolları bulunur konuşmaları yapılıyor. Sonrasında, Turgay Altay, “Banane? Benim sorunum mu? Fenerliler düşünsün!” diyor, farklı ortamlarda.”

“Uygulanan dayanıklılık testinin ve sonradan düzenlenen çalışmaların çok yanlış olduğu ve bu yaklaşımın çok ağır sakatlıklara neden olabileceği ortaya çıkıyor. Oyuncular maça yorgun çıkıyoruz diyorlar ve bunu da antrenöre iletiyorlar. İncelendiği zaman, oyuncuların bu serzenişinin teknik direktöre iletilmediği ortaya çıkıyor.”

“HOCANIN CENAZESINI HALIYA SERECEĞİZ!”

“Beşiktaş maçı öncesi tesis içinde çalışanlara ve oyunculara tamamen olumsuz eleştirilerde bulunarak havayı bozuyorlar. O gün bir prim açıklanıyor. Primin yetersiz olduğu, yönetimin yetersiz olduğu şeklinde aleni şekilde konuşmaya başlıyorlar. Beşiktaş maçı öncesinde salonda bir halı görüyorlar. Soruluyor, bu halı ne diye? Bir arkadaş ‘Bugün Beşiktaş bizi yenecek, hocanın cenazesini halıya saracağız’ diyor. Maç başlayacak ya, Beşiktaş maçı. Beşiktaş maçı öncesindeki halı, Trnava maçında stada getiriliyor. ‘Bu sefer cenazeyi kesin kaldırıyoruz’ diyorlar. Maçı kazanınca, ‘Fenerliler yüzünü gülüyor maçı kazandınız ya’ diyorlar.”

“BİLGİLER DIŞARIYA SIZDIRILIYOR!”

“Cuma günü görevlerine son verdik ki, eşyalarını alamasınlar diye. Hazırlıksız yakalansınlar diye yaptık. Sonra kötü şeyler oldu, niçin yaptılar, bilemiyorum. Bir arkadaşın bilgisayarında görüyoruz ki, 28 Haziran’dan itibaren idman programı, performans verileri, görüntüler, tüm maç istatistik ve raporlarını dışarıya sızdırıyorlar. Kendi gmail hesabına yolluyor ve oradan bir 3. kişiye yolluyor. Samandıra’daki sistemde bütün veri toplanıyor, ilgili kişi oradan tüm bilgileri alıyor. İronik durum şu, geçen senenin tüm verileri silinmiş. Niye silindi dediğimiz zaman yeterli hafıza yoktu deniyor.”

“BUNA SANAYİDE ENDÜSTRİYEL CASUSLUK DENİR”

“Biz sanayiden gelen insanlarız, sanayide böyle bir şey olsa endüstriyel casusluk denir buna. Bekliyorum bakalım ne söyleyecekler. Bunun devamı da var, şimdilik burada noktalayalım.”

“BİZE İNANMAYA DEVAM EDİN”

“Fenerbahçe taraftarından rica ediyorum, büyük resmi görün. Kızdınız, haklısınız ama iki top kaleye girse 6 puan, bambaşka bir şey olacak belki. Arkamızda durun, bize inanmaya devam edin. Siz arkamızda olduğunuz sürece herkesle mücadele ederiz. “

İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI VAR

“Onur Başar’ın lobisi yok, gazeteci dostları yok. Olmaması da benim tercihim. İşler kötü gidiyor, birçok şey ortaya atılıyor. Ben bir taraftara ‘Terbiyesiz’ demişim. O taraftara da söylüyorum, siz dostsanız biz konuşurken görüntü almanız ve medyaya vermeniz de ayıp. Ayrıca Jailson’un kalbinde sorun varmış, yönetim içerisinde sıkıntılar varmış. Bizim bir düzenimiz var. Fenerbahçe’den menfaat sağlayanlar var, hala kalıntıları var. Dışarı bilgi veren ileri yollar ayrıldıkça içerdekilerin üzerine geliniyor. Dibine kadar vurulmaya, itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor”

COMOLLI’YE BEN DE KIZIYORUM

“Damien Comolli’ye ben de kızıyorum. Bu gruplaşma konusuna daha sert önlemler alınmalı. 6 hafta evvel bu kadro ve teknik heyette sıkıntılar olduğunu söyledim. Başka şeyler de söyledim, harekete geçmek zaman aldı. Oyuncuların duygusal anlamda desteğe ihtiyaç olduğunu söyledim.”

COMOLLI’YE HIRSIZ DİYORLAR

“Comolli’ye hırsız diyorlar, terbiyesizler. Kontratları anlaşmalar gereği gösteremiyoruz. Haddini aşan birkaç kişi var, gelsinler kontratları gösterelim. Kim kaç para alıyor gösterelim. Ayew gibi oyuncu kira bedeli ödenmeden nasıl getiriliyor? Bu saldırılar Comolli’ye değil bana. Bu saldırılar bizi kamçılar. Bizim gücümüzü tek zayıflatan olay, taraftarın inancını kaybetmesi. Mücadele ettiğimiz şey sahadaki rakipler değil pek çok konu.”

Cubuklu mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın

Söz sizde