“İlk maçlarına dönmeli!”

0
144
views
Spor yazarları, Fenerbahçe’nin deplasmanda Anderlecht ile 2-2 berabere kaldığı karşılaşmayı yorumladı.

DOĞRU DEĞİL(ERMAN TOROĞLU)

Avrupa’daki maç 2-0’dan 2-2 olunca herkes şunu diyebilir: “Helal olsun arkadaş maçı oradan çevirdiler, mağlup olmadılar.” Bir şeyi kaçırıyoruz. Fenerbahçe’nin genel kadrosu kötü değil. Avrupa’da bu seviyeler de normal. Aman aman mı, o da değil. Peki bu Fenerbahçe’nin Anderlecht’e karşı 2-0 geriye düşmesi doğru mu, o da doğru değil.

VAH FENERBAHÇE’NİN HALİNE…

Bundan sonrası ne olur? Aslında Fenerbahçe’nin, UEFA Avrupa Ligi’nde çok fazla bir hedefinin olmaması gerekir. Çünkü önce işini halletmelisin, sonra karşı cepheyi. Ama duyduğum kadarıyla Fenerbahçe yönetiminden bazılarının savunması şuymuş: “Ankaragücü ve Galatasaray’ı yenersek düzlüğe çıkarız. Ne kadar sığ bir düşünce.” Eğer önce Ankaragücü sonra da Galatasaray’ı mağlup ederek düzlüğe çıkacaklarını düşünüyorlarsa vah Fenerbahçe’nin haline…

NE OYUNCU AMA!(GÜRCAN BİLGİÇ)

Cocu muhtemelen rakiple orta sahada aynı sayıda olmak için üçlü defansı tercih etti. Yoksa Comolli’nin, “Şu Reyes’i oynat da başımız belaya girmesin” dediğini zannedebilirdik. Ne stoper ama (!)… İkinci Anderlecht golünde rakip şut çekerken arkasını dönüyor. Anlıyorsunuz Porto’nun neden bıraktığını.

ARTIK SAYGI GÖRÜR

Neyse; oyuncuların mücadele isteği, maçtan vazgeçmemesi ve sonucu kendi istedikleri gibi yapmak için didinmelerinin altını çizelim. Hasan Ali gol attığı için değil, Fenerbahçe’nin tüm hücum organizasyonlarında topa kendini gösterdiği için de maçın en önemli oyuncusu. Frey’in golü ve asisti var. Maçın damgasına sahip aslında. Ama takımın pas tercihlerine giremedi. Kimsenin gözü O’nu aramıyor. Bu performans ile belki bazı şeyleri kanıtlamış olur, en azından takım arkadaşlarından saygı görür.

ÜZÜCÜYDÜ GERÇEKTEN(UĞUR MELEKE)

Karşınızda genç, coşkulu ama deneyimsiz bir rakip var. Üçlü savunmasının yaş ortalaması 22… Özellikle 2-1’den sonra şaşkınlığı artan bir rakip. Tecrübesiz bir ritm takımı. Fenerbahçe’yse 30’a yakın yaş ortalamasıyla, çok daha fazla deneyimliyle sahada. Ve 2-2’yi harika bir zamanda, 55’te bulmuşsunuz. Hazır rakip grogi vaziyetteyken galibiyeti aramak yerine değişikliklerle vitesi küçültmek de üzücüydü gerçekten.

İLK MAÇLARINA DÖNMELİ

Fenerbahçe’nin az sayıdaki yeteneklisinden biri olan Benzia’nın dönüşü olumlu. Ancak oynamadığı dönemde belli ki özgüveni biraz sarsılmış, hep yapması gerekenden bir fazlasını zorluyor. 45+1’deki temdit frikiğinde önündeki tek oyuncuya topu çarptırması da acemiceydi. Benzia özgüvenini toparlamalı, doğru kararlar verdiği o ilk maçlarına dönmeli.

DARALTMAK ŞARTTI(ÖMER ÜRÜNDÜL)

Anderlecht bu sezon değişime uğramış, genç bir kadroya sahip… Maç başladığında kısa sürede gördük ki Anderlechtli futbolcular çabuk, cesur ve kolektif oynamaya çalışıyorlar. Bu tip bir takıma karşı öncelikle geride alan daraltmak şarttı çünkü Fenerbahçe oturmamış kadrosuyla korakor oynayamazdı.

YANLIŞLARINDA ISRAR EDİYOR

Gelelim Cocu’ya… Ligdeki kötü gidişe rağmen hala yanlışlarında ısrar ediyor. Defalarca vurguladım, dünyada artık çift santrforla maça başlayan takım yok. Artı, uyum süreci yaşıyorum diyor. Önceleri 5’er adam değişik takım tertipleri çıkarıp bu konuda çelişki yaşıyordu. Trnava maçıyla birlikte 3’lü defans fikri ortaya çıktı. Halbuki Fenerbahçe takımı 3’lü defansa alışık bir takım değil. 4’lü defans uygulamasında da Neustadter ile Skrtel bir uyum yakalamıştı. Şimdi bunların arasına Reyes’i alarak üçlüye dönmek hiç de akılcı değil.

ÖZGÜVEN İHTİYACI (ERSİN DÜZEN)

Aslında F.Bahçe’nin en çok ihtiyacı olan özgüven, Anderlecht’in savunmadaki hediyesi ve Michael Frey’in attığı golle geldi. Bu moralle canlanan ve özgüven kazanan sarı-lacivertliler Hasan Ali Kaldırım’ın ısrarıyla beraberlik golünü de buldu.

BU OYUNLA HAYAL

Gerçekçi olmak gerekirse biz dün gece Avrupa ortalamasına göre kalitesi düşük iki takımın maçını izledik. F.Bahçe, eğer UEFA Avrupa Ligi’nde çeyrek final veya ilerisini görmek istiyorsa, mevcut oyunla hay,l! Ancak gruptan çıkmak çok zor değil. Dinamo Zagreb’in kazanması ile liderlik büyük sürpriz olmaz ise el değiştirmeyecek. İkincilik mücadelesi ise diğer takımlar arasında geçer ancak F.Bahçe, şu anda aralarında en şanslısı durumunda.

F.BAHÇE’YE YAZIK OLURDU(İLKER YAĞCIOĞLU)

Deplasmanda 2-0 yenik durumdan maçın 2-2’ye gelmesi ve alınan bir puan son derece değerli ve güzel… Ama işin asıl değerli tarafı skordan çok Fenerbahçe’nin ortaya koyduğu direnç ve oyun. 2-0 bitseydi Fenerbahçe’ye yazık olurdu. Rize maçında ilk golden sonra dağılan zaman zaman birkaç maçta da şahit olduğumuz bu görüntü dün akşam hiç yaşanmadı. Ve Fenerbahçeli oyuncular 2-0 yenik durumda dahi maçtan kopmadılar..

TEK KELİMEYLE EFSANE

Benim de dahil herkesin eleştirdiği Frey dün akşam ki gibi oynamaya devam ederse hepimiz yazdıklarımızdan pişman olabiliriz. Slimani’nin performansı sanki o bölgede bundan sonra Soldado- Frey ikilisini izleyecekmişiz izlenimini bıraktı. Hasan Ali’nin attığı gol ise tek kelimeyle efsaneydi. Sonuçta 1 puan ama çok daha önemlisi ortaya konan ruh Fenerbahçe adına son derece sevindirici..

SORGULAMAK GEREK(OKTAY DERELİOĞLU)

Fenerbahçe maçın genelinde Anderlecht’ten daha iyi bir futbol ortaya koydu. Özellikle geçiş bölgelerinde daha rahattı. Fenerbahçe takımında gözle görülür bir gelişme olduğu kesin. Ancak bizim kafamızdaki Fenerbahçe Anderlecht’i rahat yenmeliydi. Neden 2-0 yenik duruma düştüklerini sorgulamaları gerekir. Ancak iyi mücadele ettiler.

PROBLEMLER BİTER

Eğer biraz daha dikkatli olsalar biraz da şans yanlarında olsa bu maçı kazanabilirlerdi. Fenerbahçe ikinci devredeki futbolunu 90 dakikaya yayarsa çok daha iyi bir duruma gelebilir. Fenerbahçe’nin bu gruptan Dinamo Zagreb ile birlikte çıkacağını düşünüyorum. Fenerbahçe kalan 3 maçın 2’sini evinde oynayacak. Bu da bir avantaj olmalı. Fenerbahçe giderek daha iyi oynayacak gibi görünüyor. Bu gerçekleşirse bazı problemler sona erer diye düşünüyorum..

Cubuklu mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın

Söz sizde